Vysoušeče vzduchu nachází uplatnění všude tam, kde je nežádoucí vlhkost. Zvýšená vlhkost vede ke vzniku plísní na zdech, odlepování tapet, škodám na omítkách. Vysoušeče vzduchu udržují vlhkost na požadované hodnotě a zamezují kondenzaci par. Výsledkem je snížená vlhkost vzduchu, která způsobuje vysychání stěn uzavřených prostor, ale i uskladněných surovin a výrobků.
Vznik vlhkosti uvnitř budov způsobují běžné aktivity člověka jako je vaření, praní, koupání, sprchování, zalévání květin a dokonce i lidské dýchání. Ohřátý vzduch topením v místnosti postupuje přirozeným prouděním a dostává se ke chladnému povrchu oken a zdí, na kterém se kondenzuje. Kondenzování a vlhkost vede ke vzniku zdraví škodlivých plísní na zdech, odlepování tapet nebo škody na omítkách. Neřeší-li se tento problém, může se plíseň a hniloba dostat i na nábytek nebo na dřevěné stavební nosníky. Vysoká vlhkost také napomáhá ke zvýšení výskytu roztočů, což je velký problém zejména pro alergiky, jelikož zvyšuje riziko astmatu.
Optimální vlhkost vzduchu v obytných budovách je 40 – 60%.
Ohřev a větrání - tato metoda spočívá ve zvýšení teploty v místnosti a intenzivním větrání. Vlhký vzduch z místnosti se nasává skrz pórovitý, chemicky impregnovaný materiál, který absorbuje vlhkost. Když materiál absorbuje určité množství vody, tak se nasytí a profukováním horkého vzduchu skrz materiál se absorbovaná voda odpaří a odvede v profukovaném vzduchu. Při nízkých teplotách je možno dosáhnout výborné výsledky s extrémně nízkými hodnotami vlhkosti.
Odvlhčování kondenzací - odstraňuje vlhkost ze vzduchu ochlazením pod teplotu rosného vzduchu, což způsobí přechod vlhkosti do kapalného skupenství (kondenzace). Kondenzační odvlhčovače jsou založeny právě na tomto principu. Teplota vzduchu na výstupu z odvlhčovače je vždy vyšší než teplota v místnosti.